Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-07-24 15:21:00
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Jak się za to porządnie zabrać?
Specjaliści polecają, aby najpierw sprawdzić stan tynku, na którym rozwinęła się pleśń. Jeśli po lekkim stuknięciu słuchać pusty odgłos, wówczas to znak, że pleśń rozwinęła się na sporej głębokości i tynk odpadł od ściany. W tej sytuacji przed potraktowaniem ściany preparatem grzybobójczym należy skuć tynk do tej głębokości, do której widać zarodniki pleśni, i to w odległości 1 metra od wykwitu grzyba. W przypadku niezepsutego tynku preparat taki wystarczy zastosować na powierzchni ściany. Silne preparaty grzybobójcze są dość toksyczne dla człowieka, dlatego spryskiwania, najlepiej powtórzone kilkakrotnie, należy wykonywać w masce ochronnej i przy otwartych oknach.
Aby uniemożliwić grzybom ponowny wykwit na ścianach, należy walczyć nie tylko z objawem, ale też z przyczyną. Ponieważ przyczyną powstawania grzyba jest nieprawidłowa wentylacja i nadmiar wilgoci w powietrzu, pochłaniacz wilgoci jest tutaj niezbędnym zakupem. Przyda się także higrometr, który będzie regularnie sprawdzał poziom zawilgocenia powietrza w mieszkaniu i wskazywał nam przekroczenie normy. Dzięki temu będziemy mogli w porę zareagować – zacząć wietrzyć mieszkanie, obniżyć temperaturę, włączyć pochłaniacz. Zasadniczo walka z pleśnią w starym mieszkaniu jest trudna, ale nie jest skazana na porażkę. Należy tylko dokładnie przeanalizować jej przyczyny i walczyć również z nimi. Pochłaniacz wilgoci jest dobrym zakupem, ponieważ pozwoli on fizycznie pochłonąć wilgoć z mieszkania. To przydatne także w kuchni i łazience, które często są bardziej zaparowane niż reszta pomieszczeń. Dzięki pochłaniaczowi tam zlokalizowanemu można usuwać wilgoć na bieżąco i uniemożliwiać jej przedostawanie się w głąb domu. Dodatkowo pochłaniacz wilgoci pomoże nam kontrolować stopień wilgotności powietrza. Jeśli zauważymy, że wody w pojemniku na skropliny przybywa w szybszym tempie, mamy dowód, że nasze mieszkanie rzeczywiście jest zawilgocone i należy zacząć działać, zanim grzyb znów wyjdzie na ściany! Nawet na tym etapie profilaktycznie można zastosować preparaty grzybobójcze.
Dobry pochłaniacz wilgoci możemy kupić za nawet mniej niż 100 złotych. W cenie kilkunastu złotych można kupić pochłaniacz z wymiennymi wkładami, przez co taniej jest kupić kilka i rozmieścić w całym domu, dzięki czemu pochłanianie będzie efektywne. Nieco droższe urządzenia nie są również tak kosztowne, by nie móc zafundować sobie ich trzech czy czterech do całego mieszkania lub przynajmniej pomieszczeń najbardziej zawilgoconych. Z pewnością to rozwiązanie tańsze i przyjemniejsze niż późniejsza walka z grzybem lub życie z nim pod jednym dachem!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.